617.635.8149 (Beethoven) 617.635.8157 (Ohrenberger)

Co-Principals Edward Puliafico and John Travis
Vice Principal John Chojnowski

Meet the Beethoven Staff

Kindergarten 1 Staff

Alison Ahearn
Jennifer Constant

Maureen Shields

Kindergarten 2 Staff

Devon Arruda
Susan Doughty
Kathleen Egan
Adrienne Evee
Adeline Farrell
Sheila Herlihy
Christina Jerome
Magdalena Gabilondo
Megan Lavin
Paula Mahoney

Grade 1 Staff

Sarah Blake
Jessica Ellis
Lisa Garlington
Laura Krug
Karen Maziarz
Brenda Scott-Bullock

Grade 2 Staff

Isilda Coleman
Michele Glynne
Tania Ignagni-Smith
Nicole McNeil
Ami Mullen
Diane Murphy
Bianca Pierre

Special Needs Staff

Jonathan Brown, LAB Paraprofessional
Patricia Butler, SESS
Anthony Davis, Community Field Coordinator
Suzanne Downey, COESS
Bridget Hennen, Resource Room
Elizabeth Ohashi, Clinical Coordinator
Maureen Shone, Cluster Coordinator
Alexis St. James, Interventionist

Specialists

Margarite Mourkakos, Library
Carolyn Burke, Technology
Patrick O’Brien, Physical Education
Hilary Noble, Music
Carolyn Sullivan, Science/Technology
Clare Vadala-Clark, Art
Sorange Corona Whalen, ESL

Cafeteria Staff

Lena Andujar, Food Services
Angie DiMonica, Lunch Monitor
Judy Johnson, Lunch Monitor
Lorraine McLaughlin, Lunch Monitor

Custodial Staff

Julian Siganoff, Senior Custodian
Jason Harrington, Junior Custodian 

Office Staff

Michelle Deluca, Secretary
Carline Louis-Letang, School Nurse

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meet the Ohrenberger Staff

Grade 3 Staff
Margarita Gomez
Ana Medina
Maria Noonan
Jacquelyn Judge
Zach Sawyers
Johanna Pena
Sally Elmekawy

Grade 4 Staff
Sarah Racine
Pamela Yeomans
Leanne Ratti
Roxanne Saravelas
Catherine Torres
Brent Angelo
Sinclair Ryan

Grade 5 Staff
Jacquelyne Sedgwick
Kamaria Powell
Mark Lowe
Erin Davis
Karen Finnegan
Micaela Boyd
Andrew Rooney
Denzley Paisley

Grade 6 Staff
Megan Jasmin, Math
Meredith McKenna, Science
Brooke McMillan, Humanities/Social Studies
Edwin Doolin, ELA
Laura Rojas, ESL/ELA
David Bonito, Science/Social Studies
Ernestine Wyche

Grade 7 & 8 Staff
Lauren Clair, Math
Emily Shaw, ELA
Valerie Carlson, Science
Bill Fuller, Humanities
Andrew Flynn, ELA
Sayre Sumner, Math
Flo Scott-Hiser, ESL/Science/Social Studies
Adrienne Bowman, ESL/Math
Leopold Hall, LAB
Nadege Bellame, LAB

Special Needs Staff
Kathleen Corcoran, COSESS
Kenyon Davis, Strand Specialist
Maria Pires, LAB
Suzanne Downey, COSESS Clerk
Erin Palid, Resource Grades 3-5
Enid Perez, Resource Grades 3-5
Heather Mook, Resource Grades 6-8
Chris Barnes, Resource Grades 6-8
Nanci Flaherty, Speech Therapist
Susan Dubuske, Occupational Therapist
Melissa Fontana-Quinones, Clinician
Christine Johnston, Clinician
Rebecca Valentine, Clinician

Specialists
Aileen Adams-Murphy, Library
Michael Gavin, Technology
Kenrick John, Music
Coley Ferraro, Visual Arts
Lauren Bernazzani, Dance
Greg Dotson, Physical Education
Patrick O’Brien, Physical Education
Patrick Thomas, Science
Andrea Greenidge, Health

Support Staff
Will Patterson, Dean of Students
Andrea Doherty, School Nurse
Deborah Burnett, Community Field Coordinator
Meaghan Concannon, Reading Intervention,
Tara Lucchetti, ESL
Alanna Shortt, ESL
Gayle Malloy, ESL
Kelly Welch Social Worker
Jill Sweeney, Operations Specialist

Office Staff
Jackie Azulay, School Secretary